Maklumat

20.1: Epidemiologi - Biologi

20.1: Epidemiologi - Biologi


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Korelasi statistik antara dua fenomena hanyalah itu. Ia tidak membuktikan bahawa satu fenomena menyebabkan fenomena yang lain. Hanya kerana A sering dikaitkan dengan B, tidak membuktikan bahawa A sebab-sebab B. Contoh: kejadian sirosis hati dikaitkan dengan penghisap rokok. Adakah merokok sebab sirosis? Mungkin tidak. Pengambilan alkohol yang berlebihan adalah punca yang lebih berkemungkinan. Namun, kerana peminum berat cenderung menjadi perokok berat, hubungan statistik ada, tetapi dalam kes ini mungkin pemboleh ubah yang membingungkan. Bagaimana seseorang dapat membuktikan bahawa A menyebabkan B? Di makmal anda boleh menyediakan eksperimen terkawal merawat satu kumpulan haiwan dengan A dan mempunyai yang kedua kumpulan kawalan tanpa A tetapi sebaliknya diperlakukan sama (dengan itu mengelakkan pembolehubah yang mengelirukan). Eksperimen sedemikian jarang berlaku (atau beretika) pada manusia jadi kita mesti beralih kepada kaedah dan kriteria epidemiologi.

John Snow - Pakar Epidemiologi Pertama

Semasa wabak kolera di London pada tahun 1854, John Snow memplot pada peta lokasi semua kes yang dia pelajari. Air di bahagian London itu dipam dari telaga yang terdapat di pelbagai kawasan. Peta Snow mendedahkan perkaitan rapat antara ketumpatan kes taun dan satu telaga yang terletak di Broad Street. Telaga Broad Street ditandai dengan tanda X (dalam bulatan merah) pada gambar di atas. Melepaskan pegangan pam Broad Street dengan baik menghentikan wabak ini. Ini walaupun fakta bahawa agen berjangkit yang menyebabkan taun tidak diiktiraf dengan jelas sehingga tahun 1905.

Walaupun perkaitan antara dua fenomena tidak lebih daripada itu, seseorang boleh menggunakan beberapa kriteria untuk mengukur kekuatan persatuan, dan jika kuat, simpulkan satu fenomena itu sebab-sebab yang lain.

Lima kriteria untuk mengukur kekuatan persatuan

  • risiko relatif yang tinggi
  • konsisten
  • tindak balas bertahap terhadap dos berperingkat
  • hubungan sementara
  • mekanisme yang munasabah

Menghisap Rokok: Kajian Kes

Dalam Jadual ( PageIndex {1} ), hasil bagi kematian diperhatikan dibahagikan dengan kematian yang dijangkakan (mereka dalam kumpulan kawalan) memberikan kadar kematian relatif. Nilai ini adalah ukuran bagi risiko. Walaupun merokok dikaitkan dengan lebih banyak kes penyakit jantung berbanding kanser paru-paru, kanser paru-paru adalah penyakit yang mempunyai risiko relatif tertinggi bagi perokok. Tahap kematian relatif dari barah paru-paru adalah lebih dari 10 kali lebih besar pada perokok daripada bukan perokok. Ini adalah bukti kuat bahawa merokok menyebabkan barah paru-paru. Menghisap rokok dianggarkan bertanggungjawab secara langsung untuk 80–90% daripada semua kematian kanser paru-paru (yang berjumlah 160,390 di A.S. pada tahun 2007).

Jadual ini memberikan bilangan kematian akibat pelbagai sebab dalam kajian prospektif perokok ("kematian yang diperhatikan") berbanding dengan jumlah yang diharapkan di kalangan bukan perokok pada usia yang sama ("jangkaan kematian"). Perbezaan antara keduanya mewakili "kematian berlebihan". Sumbangan setiap penyakit kepada jumlah kematian yang berlebihan dinyatakan sebagai "peratusan lebihan". Perhatikan bahawa penyakit arteri koronari menyumbang satu setengah daripada lebihan kematian dalam kumpulan merokok.

Jadual (PageIndex{1}): Kematian yang diperhatikan, jangkaan kematian dan kadar kematian relatif.
Sebab kematianKematian yang diperhatikanKematian yang dijangkakanKematian BerlebihanPeratusan LebihanKadar Kematian Relatif
Jumlah kematian (semua sebab)731646512665100.01.57
Penyakit arteri koronari33611973138852.11.70
Penyakit jantung yang lain503425782.91.18
Lesi serebrovaskular5564281284.81.30
Aneurisme & penyakit Buerger8629572.12.97
Penyakit peredaran darah yang lain8768190.71.28
Kanser paru-paru3973736013.510.73
Kanser mulut, laring, atau esofagus9118732.75.06
Kanser pundi kencing7035351.32.00
Kanser lain9026512519.41.39
Ulser gastrik & duodenal10025752.84.00
Sirosis hati8343401.51.93
Penyakit paru (kecuali barah)231811505.62.85
Semua penyakit lain486453331.21.07
Kemalangan, keganasan, bunuh diri363385-22-0.80.94

Membahagi jumlah kematian yang diperhatikan dengan jumlah kematian yang dijangkakan memberikan "kadar kematian relatif" bagi setiap penyakit. Ini menunjukkan bahawa perokok mati akibat barah paru-paru 10 kali lebih kerap (10.73, di atas) seperti juga mereka yang bukan perokok, yang sangat tinggi risiko relatif. Walau bagaimanapun, dalam kedua-dua kumpulan kanser paru-paru lebih jarang daripada penyakit arteri koronari. (Data dari E. C. Hammond dan D. Dorn, 1966.)

Ketekalan

Keyakinan kita bahawa A menyebabkan B diperkuat apabila kajian yang berlainan menggunakan populasi yang berbeza semuanya menunjukkan hubungan yang sama. Kajian awal merokok adalah retrospektif; iaitu, setelah penyakit didiagnosis, tabiat merokok pesakit ditentukan. Kajian kemudiannya prospektif. Kajian prospektif memilih populasi yang sihat dan memenuhi kriteria lain yang diinginkan (tabiat merokok dalam kes ini) dan mengikutinya selama bertahun-tahun untuk melihat apa yang berlaku pada anggotanya.

Graf ini pada dasarnya menunjukkan hubungan yang sama antara merokok dan kematian akibat kanser paru-paru dalam tiga kumpulan berbeza (berjumlah lebih sejuta orang) yang dikaji secara prospektif. Doll and Hill mengkaji sekumpulan doktor Britain. Dorn mengikuti kesihatan sekumpulan veteran A.S. Horn mengkaji 187,783 sukarelawan lelaki A.S. Dalam setiap kes, kadar kematian relatif digambarkan sebagai fungsi jumlah rokok yang dihisap setiap hari (dari sifar di sebelah kiri hingga ke sebungkus di sebelah kanan).

Tindak balas Bergred kepada Dos Bergred

Ketiga-tiga kajian yang digraf di atas menunjukkan bahawa kadar kematian relatif akibat kanser paru-paru meningkat dengan peningkatan purata bilangan rokok yang dihisap setiap hari. Satu matlamat memilih kumpulan yang berbeza untuk belajar adalah untuk mengelak pembolehubah mengelirukan. Sekiranya, misalnya, semua kumpulan yang dikaji tinggal di bandar, sukar untuk membezakan antara kesan merokok dan kesan pencemaran udara secara umum.

Grafik ini membandingkan kejadian barah paru-paru di kalangan lelaki dan bukan lelaki yang tinggal di bandar dan luar bandar di Utah. jantan bukan-Mormon yang tinggal di bandar mempunyai risiko lebih tinggi terkena barah paru-paru daripada mereka yang tinggal di negara ini. Adakah ini kerana merokok atau kerana pencemaran udara bandar? Nampaknya ia adalah yang pertama kerana Mormon tidak menunjukkan perbezaan bandar vs desa sedemikian, dan merokok dilarang untuk Mormon. Kajian seperti ini membantu menghilangkan kesan pemboleh ubah yang mencampuradukkan. Mungkin kurang dari 5% barah paru-paru disebabkan oleh pernafasan udara bandar yang tercemar.

Hubungan Sementara

Sekiranya A menyebabkan B, maka pendedahan kepada A pasti mendahului bermulanya B. Menjalin hubungan sebab-akibat bagi kemungkinan karsinogen sangat sukar kerana untuk barah, tempoh kependaman antara pendedahan dan penyakit sering bertahun-tahun. Walaupun begitu, data seperti yang ditunjukkan dalam grafik ini, memberikan satu lagi kaitan kuat terhadap rokok.

Dalam beberapa dekad kebelakangan ini, penjualan rokok di A.S. menurun, baik secara per kapita dan dalam jumlah mutlak. Manakala separuh daripada lelaki dewasa merokok pada pertengahan tahun enam puluhan, kurang daripada satu pertiga merokok hari ini. Perubahan ini telah menyebabkan kadar barah paru-paru pada lelaki menurun. Malangnya, kadar itu masih meningkat untuk wanita (dan pada tahun 1987 melepasi kanser payudara sebagai penyebab utama kematian akibat kanser di kalangan wanita A.S.).

Mekanisme yang Boleh Difikirkan

Lebih 40 bahan kimia berbeza yang terdapat dalam asap rokok menyebabkan peningkatan kanser apabila diberikan selama beberapa tahun kepada tikus makmal.

Jadi sejauh manakah kuatnya kes terhadap rokok?

Pembela industri tembakau sering mendakwa bahawa tidak ada yang memilikinya terbukti bahawa merokok menyebabkan barah paru-paru. Dari satu segi mereka betul. Bukti dari epidemiologi berbeza dengan bukti dalam eksperimen makmal. Apa yang telah kita lihat di sini adalah bahawa semakin dekat kita dapat memenuhi beberapa kriteria yang menghubungkan A dan B, semakin yakin bahawa A menyebabkan B.

Beberapa kajian epidemiologi telah memenuhi kriteria ini lebih baik daripada yang mengkaji hubungan statistik antara merokok dan kesihatan. Merokok mungkin merupakan penyebab utama penyakit pencegahan yang boleh dicegah di Amerika Syarikat.

Peraturan untuk dipatuhi

Hampir seminggu berlalu hari ini tanpa laporan di akhbar dan di TV tentang hubungan lain antara agen alam sekitar dan penyakit manusia. Adakah tinggal berhampiran stesen janakuasa nuklear meningkatkan risiko kanser? tinggal berhampiran talian kuasa elektrik? Adakah diet yang kaya dengan lemak tepu mempengaruhi lelaki A.S. (tetapi, untuk beberapa sebab, bukan lelaki Perancis) hingga kematian awal akibat penyakit arteri koronari?

Saya berharap bahawa kemampuan anda untuk menafsirkan longsoran hubungan yang dilaporkan - dan apa-apa penyesuaian yang anda buat dalam hidup anda sebagai hasilnya - akan mendapat manfaat daripada penerapan laporan tersebut kepada lima kriteria yang dinyatakan di sini.


Tonton videonya: DASAR EPIDEMIOLOGI EPIDEMIOLOGI DESKRIPTIF (Februari 2023).